Zasazení

Obvykle jsou jahody vysazeny koncem léta. Potřebují dostatek času, aby bezpečně rostli a přežili zimu v zemi. Správný čas také ovlivňuje plodnost rostliny v následujícím roce. Protože v době mrazu se již vytvářejí výstupky pro jarní květy. Doporučená sezóna k výsadbě jahod začíná na konci července a může trvat až do září.
miska jahod
Než budete moci své jahody vysadit, musíte najít vhodné místo.
●       Nejlepším místem pro jahody je slunečné místo a kde jsou jahody chráněny před větrem.

●       Ideální půda pro jahodové rostliny je kyprá a propustná, takže se nemohou vytvářet mokřiny. Často je půda kolem rostlin pokryta slámovými nebo trávovými částmi, aby rychleji vyschla a plody nebyly na vlhké půdě.
●       Půda by měla být na humus bohatá a čerstvě okopaná.

Pokud jste našli vhodné místo, měli byste vzít na vědomí následující:

●     Mezi jednotlivými jahodovými rostlinami by měl být prostor 20-30 cm.
●     Chcete-li zasadit několik řádků, měli by mít vzdálenost 50-80 cm.
●     Až rostliny rostou, potřebují vodu každý den – nejlépe večer.
●     Dokonce i tak by země nikdy neměla úplně vyschnout.
●     Ujistěte se, že plody nejsou namočené, když je zalijete, jinak budou hnít.
 

dezert s jahodami
Péče

Ochrana před ptáky a hmyzem:

●     Abyste mohli v létě sklízet jahody, musíte je chránit před škůdci. Přilnavá síť nad jahodami pomáhá proti hlemýžďům a ptákům. Pokud máte problémy se slimáky, jsou zde speciální hlemýžďové ploty nebo hlemýžďové pasti, ve kterých mohou být zvířata zachycena živá. Pokud to všechno nepomůže, musíte si je tu a tam sundat rukama. V zájmu zvířat a vašeho zdraví je třeba zabránit chemickým látkám.

Množení

●     Po růstu jahod se vyvíjí výhonky velmi rychle. Ty by neměly zůstat příliš dlouho na rostlině. Jinak zbytečně zbavují rostliny energie, kterou potřebují k produkci ovoce.
●     Chcete-li zvýšit zásoby jahod, podívejte se na mateřskou rostlinu, která je obzvlášť energická a má v létě spoustu květin. Nechte výhonky na této rostlině růst, dokud nevytvoří kořeny.
●     Oddělte výhon z mateřské rostliny a pečlivě jej zakopejte. Až do výsadby v pozdním létě můžete upřednostňovat odnož v malém květináči.
●     Na konci léta můžete přenést mladé rostliny do země, aby tam mohly růst před mrazem. Mějte na paměti, že i trvale rostliny nesou po třech až čtyřech letech méně a méně ovoce. Po dvou letech může být užitečné nahradit mateřskou rostlinu.

hnojení:

●     Jahody je vhodné hnojit koncem léta. U mladých rostlin je správný čas asi tři týdny po výsadbě. Měli byste určitě používat pouze organická hnojiva nebo přírodní hnojivo.